Cadılar Bayramı Efsanesi

1
425

Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim’de kutlanan Pagan kökenli bir bayram. Peki geçtiğimiz ay dünyanın çeşitli yerlerinde kutlanan Cadılar Bayramı nedir, neden kutlanır, nasıl kutlanır?

Paganlar‘da bu tarih, yazın bitişi ve kışın başlangıcı olarak kabul edildiği için bu tarihte kutlanır. Cadılar Bayramı, Pagan kökenli olmasına rağmen daha sonra Hristiyanlar tarafından da kabul görmüştür.

Cadılar Bayramı yabancı ülkelerde Halloween olarak adlandırılır. Bu sözcük All Hallow’s Eve (Azizler Günü’nün arifesi) kavramından kısaltılarak, oluşturulmuştur. Amerika’da oldukça gösterişli bir şekilde kutlanan Halloween, Avrupa ülkelerinde de bazen gelenek bazen de eğlence uğruna kutlanmaktadır. Yahudiler tarafından önemsenmeyen Cadılar Bayramı, Müslüman ülkelerde rağbet görmemesine rağmen, ülkemizde bu tarihte konsepte uygun partiler yapılmakta, ticari amaçlı bir çok üründe de aynı konsept kullanılmaktadır. Bazı Batılı ülkeler de, bu günü Amerika’nın ticari uygulamaları olarak görüp önemsememektedir.

Cadılar Bayramı diyince ilk akla gelen şey bal kabağıdır. Bal kabağının içi boşaltılır ve gülen yüz şeklinde oyularak içine bir mum yakılır. Cadılar Bayramı için bal kabağı oymak ise 19. yüzyılda İrlanda’da yapılmaya başlanmış. Çünkü bu kabakların kötü ruhları kaçırmak için kullanıldığına inanılırmış.

Adı üstünde Cadılar Bayramı…İngilizcedeki cadı anlamına gelen ‘witch’ kelimesinin kökeni wicce ve  anlamı bilge kadın. Bu kadınlar bir zamanlar sözü saygın kişilerken dinin ve kilisenin baskısıyla istenmeyen insanlar haline gelip yakılmaya başlanmış.

Ancak Cadılar Bayramı zamanla çocukların eğlencesi haline gelmiştir. Değişik kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer hediyeleri toplarlar. Bu adet Keltler zamanından kalmaymış: O zamanlar sokakları dolaşan ruhları memnun etmek için etrafa şekerler ve tatlı şeyler bırakılırmış. Günümüzde ise çocuklar, kapı kapı gezip ev sahiplerine “şaka mı şeker mi” diye sorarlar. Ev sahibi eğer şakayı seçerse, çocuklar korkunç kıyafetleri ile komiklik yaparlar.

Yetişkinler ise o gece kıyafet baloları veya partiler organize ederler. Maskeli balolar, korku filmi seansları ve korku evlerine düzenlenen geziler…

Cadılar Bayramı aslında korkudan yola çıkılan  bir bayram. Ama günümüzde daha çok eğlenmek için kutlanıyor. Yine de bazı süslemeler ve konseptler yetişkinleri bile korkutacak türden olabiliyor…

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here