Bollywood Yıldızı Aamir Khan

0
1444

Bollywood’un aranan yüzü Aamir Khan Hint sinemasının belki de en popüler ismidir. Tam adıyla Mohammed Aamir Hussain Khan, 1965 yılında, Mumbai’de, Müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Çocuk yaşta girdiği sinema camiasında sempatikliğiyle ve yeteneğiyle gönülleri kazanmıştır. 2001 yılında Khan, kendi adını taşıyan ρrodüksiyon şirketini kurmuş (Aamir Khan Productions) ve yaρtığı ilk filmi Lagaan (2001) ile Akademi Ödüllerinde En İyi Yabancı Dil Film kategorisine aday gösterilmiş ve Ulusal Film Ödüllerinde En Poρüler Film ve Filmfare Ödüllerinde En İyi Aktör ve En İyi Film ödüllerini kazanmıştır. Oynadığı ve yapımcılığını üstlendiği her filmle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Yardımsever kimliği ile de tanınan Aamir Khan, Hint toplumundaki bazı sosyal problemlere çözüm aramak amacıyla hazırladığı televizyon programı Satyamev Jayate (Doğru Her Zaman Kazanır) ile de 3 sezon boyunca izleyiciyle buluşmuştur.

İşte Bollywood’u yargılamadan önce izlemeniz gereken en iyi 10 Aamir Khan filmi…

10.Dhoom 3 (2013)

Polisiye serisi Dhoom’un 3.filminde karşımıza çıkan Aamir Khan, bu sefer bir illüzyonist olarak bizi şaşırtıyor. Baba yadigari mesleğini ve sirki korumaya çalışan Khan, şaşırtıcı bir planla izleyiciyle buluşuyor.

IMDB puanı 5.4

 9.Dhobi Ghat – Mumbai Günlükleri (2010)

Aamir Khan’ın eşi Kiran Rao’nun yönetmenliğinde kamera karşısıa geçiyor bu kez Khan. Film, farklı hayatları olan 4 insanın yollarının kesişmesini anlatıyor.

IMDB puanı:7.1

8.Ghajini (2008)

Memento (Akıl Defteri) filminin Bollywood uyarlaması olan Ghajini, aşık olduğu kadını ve hafızasını kaybeden bir iş adamının intikam yeminini konu alıyor. Aksiyon ve dram sahneleriyle övgü alan bir film.

IMDB puanı: 7.3

7.Peekay (2014)

Başka bir gezegenden dünyaya düşen Pk karakterinin(Aamir Khan), Hindistan’daki dini karışıklığın içinde kendine yer bulmasını anlatıyor. Garip halleri ve bütün kafa karışıklığıyla Pk bir çok konuda insanlara göndermede bulunuyor aslında.

IMDB puanı: 8.2

 6.Fanaa (2006)

Görme engelli bir kızın, etkileyici bir tur rehberine aşık olmasını konu alan film romantizm, dram derken kendinizi bir anda aksiyon ve gerilimin içinde bulmanıza neden oluyor. Şaşırtıcı senaryosuyla herkesi etkileyebilecek bir film.

IMDB puanı: 7.2

5.Dil Chahta Hai – Kalbin Arzusu (2001)

Birbirinden çok farklı 3 yakın arkadaşın aşkla olan imtihanlarını anlatan film, aynı zamanda bir çok ödülün de sahibi. Yine duygulandıran, düşündürürken eğlendiren sahneleriyle vazgeçilmez bir Aamir Khan filmi.

IMDB puanı: 8. 2

4)Rang De Basanti – Sarıya Boya! (2006)

Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesine şahit olduğumuz film, aynı zamanda Hindu-Müslüman çatışmasını da gözler önüne seriyor.

IMDB puanı: 8.3

3)Taare Zameen Par – Her Çocuk Özeldir (2007)

Aamir Khan’ın yapımcılığını, yönetmenliğini ve aynı zamanda başrol oyunculuğunu üstlendiği ‘Taare Zameen Par’, zihinsel engelli bir çocuğun öğretmeni tarafından keşfedilip topluma kazandırılmasını anlatıyor. Herkesin izlemesi gereken film, bir çok Aamir Khan filmi gibi, hüzünlendirirken gülümsetiyor.

IMDB puanı : 8.5

2)Lagaan -Bir Zamanlar Hindistan’da (2001)

Hindistan’ın İngiliz sömürgesinde olduğu zamanlarda geçen film küçük bir köyün hikayesini anlatıyor. Köyün gururlu delikanlısın Bhuvan’ın(Aamir Khan) İngiliz askerlerine karşı aldığı zafer, aslında  derin mesajlar içeriyor.

IMDB puanı : 8.2

1) 3 İdiots (2009)

 

Aamir Khan’ın en iyi filmi olarak görülen ve en çok bilinen filmi olan 3 Idiots çok güldüren ama sorgulatan bir film. Mühendislik okuyan 3 arkadaşın eğitim sistemine olan eleştirel bakış açısını anlatıyor.

IMDB puanı : 8.4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here