Biraz Gotik Biraz Arabik ZARAGOZA

0
475

BarcelonaMadrid arasında gizli kalmış bir İspanyol kenti Zaragoza. Eğer arabanız varsa mutlaka durmanız gereken, vaktiniz yoksa bile en azından birkaç saat geçirmenizi hakeden bir şehir. Çünkü Endülüs’ü hissetmeye başlayacağınız yer belki de Zaragoza.

Şehrin şüphesiz en önemli yapısı 11.yüzyılndan kalma Bakire Pilar Bazilikası. Rengarenk 11 kubbesiyle, koca meydanda, büyüklüğüyle göz kamaştırıyor.

Barok tarzda inşa edilmiş olan bazilikanın içi de dışı kadar etkileyici. Goya ve Bayaeu’nun eserleriyle dolu. Zaten bazilikanın olduğu meydanda Goya’nın heykeli de bulunuyor. Goya’nın bu şehirde doğduğunu anlamak zor değil. Adamlar sahip çıkıyor.:) Bazilika UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Aynı zamanda, bazı rivayetlere göre, Meryem Ana’nın burada görüldüğünün iddia edilmesi sebebiyle, İspanya’da Hristiyanlar tarafından hac  yeri olarak görülüyor.

Bazilikanın olduğu Pilar Meydanı’nda havuzlu bir anıt bulunuyor. Uydurup uydurmadığıma dair emin olmamakla beraber havuzun şeklinin yukardan bakıldığında bir yerin haritası olduğunu anımsıyorum.

Meydanın diğer ucunda ise La Seo Katedrali bekliyor bizi. İlk olarak Roma tapınağı sonrasında cami olarak kullanılan yapı en son bir katedrale dönüştürülmüş. O yüzden aynı anda romanesk, gotik, mudejar, ve barok mimarinin hepsini barındırıyor.

Aljaferia Sarayı, şehrin diğer önemli yapılarından biri. Endülüs döneminden kalma mağribi mimari tarzda bir saray. Endülüs’teki Müslümanlardan kalma yapılarda bol bol görebileceğiniz eşsiz dantelimsi revaklar burada da sizi etkileyecektir eminim.

Modern mimariye geldiğimizde ise, varlığını sonradan öğrendiğimde göremediğim için yıkıldığım mühim yapı Köprü Pavyonu, Zaha Hadid imzası taşıyor. Hadid’in Expo 2008 için tasarladığı yapı köprü işlevini görmekle birlikte aynı zamanda çok amaçlı bir sergi alanı olarak da hizmet veriyormuş. Siz gidin… 🙁

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here