Bir Hogwarts Kütüphanesi ”Livrario Lello”

0
457

Porto’da bulunan Lello Kütüphanesi Dünyanın en eski ve en güzel kütüphanelerinden biri. 1906 yılında açılan kütüphane Porto’nun ana turistik noktalarından biri.

Tasarımı Xavier Esteves isimli bir mimar tarafından yapıldığı söylenmekle birlikte, mühendis olan  Jose Lello ve Bay Lello kardeşlerin yaptığı da dedikodular arasında. Kim yaparsa yapsın, neo gotik ve art-nouveau karışımı olan kütüphane, herkesi kendine hayran bırakıyor. İçerisi o kadar etkileyici ki her taraf fotoğraf çeken insanlarla dolup taşıyor.

Kütüphanenin önemli bir özelliği de J.K. Rowling Porto’da ingilizce öğretmeniyken Harry Potter serisini bu kütüphaneden etkilenerek yazmış olması. Bunu bilmeden gitseniz bile, eğer bir Harry Potter severiyseniz, zaten bunu hissedeceksiniz.

Kütüphanenin tam ortasındaki heykelsi merdiven, her taraftaki etkileyici ahşap işlemeler, vitraylı yüksek tavan ve Hogwarts’tan fırlama objeler insanın içini ısıtıyor.

Kütüphane aynı zamanda faal bir kitapçı olduğu için işletmeciler buna bir çözüm olarak kütüphaneye giriş için cüzzi bir fiyat belirlemiş. Ancak herhangi bir alışveriş yaparsanız giriş ücreti bu fiyattan düşülüyor. Yani her şey tamamen mantıklı.

Lello Kütüphanesi, bütün bu özellikleriyle, Porto’ya gidildiğinde kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here