Bir Endülüs Sarayı-ALHAMBRA

0
853
01 Apr 2011, Alhambra Palace, Granada, Spain --- The Alhambra Palace at sunset, Granada, Granada Province, Andalucia, Spain --- Image by © Doug Pearson/JAI/Corbis

İspanya’nın Endülüs bölgesinin en önemli şehri belki de Granada. Çünkü şehir, Arapların Endülüs’te son düşen kalesi. Şehrin en önemli yeri ise kuşkusuz El Hambra Sarayı.

13.yüzyılda temelleri atılan görkemli sarayın günümüze kadar bu denli korunarak ulaşabilmesi ve İslam mimarisinin en önemli eserlerinden biri olması, sarayın bu kadar bilinmesinin en önemli nedenlerinden.

Kapısında bilet almak için uzun kuyruklarda heba olmak istemiyorsanız ve seyahatiniz planlı ise internetten bilet alarak gitmek çok mantılı olacaktır. Sarayın girişinde sadece bileti bastırıcaksınız. Ama bilet almak için bekleseniz bile, görecekleriniz hepsini unutturacak..

Saray, adını üzerine kurulu olduğu El Hambra tepesinden alıyor. Aynı zamanda inşaatında kullanılan kil harcının kızıla çalan renginden ve güneşin batışı esnasında üzerine düşen kızıl ışınların saray duvarlarına yansımasından dolayı bu ismi aldığı da söyleniyor.

Dışarıdan bakıldığında çok ihtişamlı gözükmese de, asıl ihtişamın sarayın içinde olduğunu sonradan anlıyorsunuz. İşte burada İslam mimarisinin, çoğu mimari tarzdan neden ayrıldığını tahmin edebiliyoruz. İslamiyet’teki mahremiyeti, mimaride bu kadar hissedebilmek etkiliyor insanı. Cephede şatafatlı renkler de yok detaylı heykeller de. Gösterişli giriş ise içeridekilerin habercisi sadece.

Huzur verdiğine inanılan bir su ögesi barındıran avlu, süslü arkadlarla sizi içeriye davet eden bir giriş, fazla büyük olmayan ama işlemeleriyle sizi baştan çıkaran duvarlar, inanılmaz güzellikte anlamı büyük tavan…Etkileyici tavan, “Biz dünyayı yedi kat yarattık” ayetine atıf olarak dünyanın yedi katını temsil eden katlardan oluşuyor ve en tepe bölüm Allah’ın katını temsil ediyor. Onun altına gelen yere kimsenin geçme izni yok.

Saray dört bölümden oluşuyor. Asıl bölüm olan Nazari Sarayı, Cennet-ül Arif anlamına gelen Generalife adlı yazlık saray ve bahçesi, içinde yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığı kompleksin en eski yapısı Al Kazaba ve son olarak da 5. Carlos’un Hristiyan fethini göstermek için sarayın bahçesine yaptırdığını buram buram hissettiğimiz 5. Carlos Sarayı. Hıristiyanların şehri alması ile El Hambra içinde bazı tahribat ve Hristiyanlaştırmalar yapıldığını tahmin edersiniz. Ama bunu en net görebildiğimiz yapı zaten bunun için inşa edilmiş olan 5.Carlos Sarayı.

Bütün tahribata rağmen İspanyollar, Endülüs’teki İslam mimarisine ait yapıları koruyor, gerek ticari gerek sembolik kullanıyor. Böylelikle ALHAMBRA tarihteki yeri ve önemini korumaya ve en çok ziyaret edilen İslami yapılardan biri olmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here