Baharın Gelmesiyle Açılan Diyet Sezonu

0
482

Herkese merhaba !

Havaların ısınması ile beraber siz de birçok insan gibi kışın aldığınız kiloları verme çabasına çoktan girmiş olabilirsiniz. Elbette, etrafınızda size nasıl kilo verdiğini anlatıp size tavsiye veren bir sürü kişi de artacaktır. Akşamları yoğurt kürü yaptığını söyleyenler, hazır detox suları/zayıflama çayları/ilaçları tüketenler, mucizevi yağ yakıcı besinlerden bahsedenler, ekmekten kesinlikle uzak durmanızı söyleyenler ve niceleri…

Aslında en büyük hata bu tarz geçici yöntemlerden mucizevi etkiler beklenerek yapılıyor çünkü genellikle diyet yapmanın amacı; 5-10 kg fazlalığı en kısa sürede vermek ve yaz aylarının gelişiyle daha fit görünümlü bir vücuda sahip olmak gibi görülüyor.

Oysaki esas hedefimiz öncelikle sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve bunu yaşam tarzı haline getirmek olmalıdır. Ancak bu şekillde kalıcı ve başarılı bir çözüme ulaşabilirsiniz. Sağlıklı beslenmeyi öğrenmeyi başarabilirseniz zaten aynı zamanda fit görünümlü bir vücuda herhangi bir ek çaba sarfetmeden sahip olursunuz..İşte bunun için öncelikle hayatınızda değiştirmeye başlamanız gereken davranışlar…

1. Öncelikle kendinizi sağlıklı beslenme konusunda ikna edin, kendinize zaman ayırarak bunun gerekliliğini düşünün, okuyun araştırın, kısa süreli değil yaşam boyu değişiklikleri hedefleyin ve bu konuda mutlaka uzman birinin yardımıyla beslenmenizdeki eksikleri, hataları belirleyerek bunların üzerine gidin.

2. Düzenli bir yaşam biçimi benimsemek ve yeterli miktarda uyumak, beslenme programınızı diyetisyeninizle birlikte bu düzene göre ayarlamanız diyet yapmanızı oldukça kolaylaştıracaktır, gerekirse bir gün öncesinden evde hazırlıklar yapıp yeni güne öyle başlamak gibi..

3. Kış aylarında olumsuz hava koşulları sebebiyle neredeyse hiç hareket etmedik. Bu sebeple yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmak için her gün mutlaka günlük aktivitenize ek olarak egzersiz yapmaya çalışın, buna günde 8000-10000 adım atmayı hedefleyerek başlayabilirsiniz.

4. Yine kış aylarının etkisiyle su içmek fazlasıyla ihmal ediliyor. Hatta bu sebepten sürekli açlık hissi bir şeyler atıştırma ihtiyacı ve yavaşlayan metabolizmanın etkisiyle kilo artışı yaşanıyor bundan dolayı bol bol su için gerekirse sürekli yanınızda su taşıyın. Günde kilo başına 30-40 ml gelecek şekilde içmeniz gereken su miktarını kabaca hesaplayabilirsiniz, örneğin; 70 kg bir birey için günlük su ihtiyacı yaklaşık 2-2.5 litredir. Su içmeyi daha kolay hale getirmek için ise sularınızı limon, salatalık, taze nane, elma, tarçın, zencefil gibi sağlıklı seçenekler ile tatlandırabilirsiniz. İçtiğiniz kahve, çay ve diğer içecekleri su yerine koymayın.
kahvaltı ile ilgili görsel sonucu5. Kahvaltıyı atlamayın. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Metabolizmanızı uyandırmak ve gün içindeki iştah kontrolünüzü sağlamak icin güne mutlaka sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın. Kahvaltı yapmayı sevmiyorum demek yerine seveceğiniz ürünleri bulup kahvaltınızda yer vermeye çalışın.

6. Yediklerinizi azaltmaya porsiyon kontrolü yaparak başlayın, örneğin evdeki tabak boyutlarını küçülterek başlayabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde tabağınız tam doldurara psikolojik açıdan az yiyip doymama psikolojisinden kurtulmuş olursunuz.

diyet listesi şablon ile ilgili görsel sonucu

7. Öğün atlamayın. Diyet listenize uyun. Ara öğünler size kilo aldırmaz korkmayın. Ara öğünler hem bir sonraki öğüne daha tok oturmanızı sağlar hem de küçük kaloriler sağlayarak metabolizmanızı hızlandırır.

8. Yemeklerinizi iyice çiğnedikten sonra yutun. Televizyon, internet gibi vaktin nasıl geçtiğini anlamadığınız ve dikkatinizi dağıtan yerlerde yemek yemeyin.

9. Yemeklerinizi pişirirken kişi başı 1 tatlı kaşığı sıvı yağ düşecek şekilde hazırlayın. Yemekleri pişirirken kızartma gibi yöntemler yerine ızgara, fırınlama, haşlama, buharda pişirme gibi yöntemleri tercih edin.

10. Yağ seçiminize dikkat edin ve yağı tamamen kesmeyin. Katı yağlar yerine zeytinyağı, fındık yağı gibi bitkisel, sağlıklı sıvı yağları tercih edin.

11. Akşamları geç saatlerde yemek yeme alışkanlığınızdan vazgeçmeye çalışın, uyku saatinizle en son yemek yediğiniz öğün arasında 3-4 saat olmasına özen gösterin.

12. Hazır satılan paketli besinlerden uzak durun. Üzerinde Diyet/light yazan ürünlerin içeriğini okumadan satın almayın. Bazen , size düşük kaloriler vaad eden bu besinler size gerektiğinden fazla şeker, yağ ve birçok katkı maddesi sağlayabilir.

13.Hayatınızdan ekmeği çıkarmak yerine tam buğday, çavdar ve tam tahıllı olanlarını tercih edin bunları paketli ürünler yerine en doğal ne şekilde temin edebiliyorsanız o şekilde alın, gerekirse evde bile yapmayı deneyin. Ve porsiyon miktarını kontrol altına alın…

14. Hiçbir besin mucizevi değildir. Bazı besinler içeriklerinden dolayı kilo vermenizi elbette destekleyebilir. Bunu sindirim sisteminizi düzenleme, metabolizmanızı belli oranlarda hızlandırma, sizi daha uzun süre tok tutma, açlık hissinizi bastırma gibi yollarla yapabilir. Ama tek tip besinle beslenme sizi hem bir süre sonra bıktırır, hem de kalıcı kilo kaybına sebep olmaz. Hatta bazısının fazla tüketimi tansiyon düşüklüğü, kan sulanması gibi yan etkilere bile yol açabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here