Apple Borsa Rekorunu Kırdı

0
386
Steve Jons
Apple halihazırda dünyanın en değerli halka açık şirketi unvanını elinde bulunduruyordu. Şirket pazartesi sabahı borsanın açılmasıyla, 2015’te elde ettiği rekoru da aşarak yeni bir rekora imza attı. Borsada 149,06 Dolar’dan işlem gören Apple hisseleri, 5,2 milyar hisse ile toplamda 776,60 milyar Dolar’lık bir pazar hacmine ulaşmış durumda. 2015’teki rekor 774,7 milyar Dolar’dı.

Aslında Apple Şubat ayından bu yana hisse değeri rekorunu tam 17 kez kırmıştı. Ancak şirket kendi hisselerini satın aldığı için toplam pazar hacmi aynı hızda yükselmiyordu. Bu hafta ise borsanın açılmasıyla yeniden tavan yapan hisseler önceki rekorun kırılmasını sağladı. Üstelik Apple hisseleri bununla da yetinmeyerek gün içinde 150 Dolar barajının da üzerine çıktı.

1 trilyon Dolar beklentisi

Geçtiğimiz hafta gelirlerini açıklayan Apple’ın performansı, Wall Street’in beklentileriyle ve şirketin öngörüleriyle uyumluydu. Bazı analistler, Apple’ın çeyrek gelirlerini açıklamasının ardından tahminlerini yükseltme kararı aldı. Hatta bir tanesi şirketin toplam değerinin 1 trilyon Dolar’ı bulacağını iddia etti.

Apple yatırımcıları, özellikle sonbaharda çıkması beklenen yeni iPhone ile büyük bir güncelleme döngüsünün başlayacağını ve satışlarda patlama yaşanacağını düşünüyor. Apple’ın borsa değeri bu yıl yüzde 29 yükselişle oldukça başarılı bir ivme yakalamış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here