Anneler Günü Ne Zaman?

0
347

Anneler Günü, her yıl olduğu gibi 2017’de de mayıs ayının ikinci haftasının pazar gününde kutlanacak. Yani anne günü bu sene 14 Mayıs pazar günü kutlanacak. Peki anneler günü nasıl ortaya çıktı?

Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Anneliği kutlamak aslında antik çağlara dayanan geleneksel bir uygulamaydı. O zamanlar kutlanılan Anneler Günü tamamen mitolojik kişilikler, yani tanrıçalar üzerine kuruluydu. Günümüzdeki gerçek annelere indirgenmesi de yalnızca birkaç yüzyıl öncesine dayanmakta.

Bu güne ait en eski kutlamalardan birisi eski Mısırlılar’da yer alan tanrıça İsis için her yıl yapılan onurlandırma festivalidir. İsis aynı zamanda Roma kültüründe de önemli bir yer tutar. Romalılar için İsis Festivali, önemli bir savaşı kutlamak ve kışın başlangıcını temsil eder. İsis’le ilgili önemli noktalardan biri ise, oğlu Horus’la olan tasvirinin Meryem Ana ve bebek İsa tasviriyle çok benzer olmasıdır.

Eski Anadolu’da (bugünkü Türkiye) Kibele ve Yunanistan’da Rhea, Avrupa’daki anneler günü ibadetinin ve kutlamasının kaynağı olmuştur. Hayvanların annesi olarak bilinen Kibele’nin geçmişi bundan 6000 yıl öncesine kadar dayanır. Aynı zamanlarda Yunanlar ise Rhea adından bir tanrıçaya tapıyorlardı. Bu iki tanrıça birbirlerine olan benzerlikleriyle Yunan kültüründe büyük bir yer tuttu. Sonra büyük bir meteor yağmuruyla Romalılar Kibele’yi resmi olarak Ana tanrıça kabul ettiler. Yunanlılar’la birlikte ‘Magna Mater’ yani ‘Muhteşem Ana’ olarak belirlediler. Eski zamanlarda Anadolu’da kutlanan festivaller  vahşi zamanlara dayandığı için genelde yasaklanıyordu. Daha sonraları yavaş yavaş ‘Muhteşem Ana’nın da yardımıyla tatlılar yemeye ve çiçekler paylaşmaya dönüştü.

  1. yüzyılda, Eski Roma dini ve kültürel gelenekleri Avrupa ve İngiltere’de Hristiyanlık’ın yayılmasına yol vermiş oldu. Eski Hristiyanlar bu günü özellikle Meryem Ana’yı onurlandırmak için kutladı. İsa’nın baptiz edildiği kiliseyi mücevherlerle ve çiçeklerle donattılar.
  2. yüzyılda İngiltere’de yayınlanan bir dini ferman kutlamaların yalnızca bir kilise ve Meryem Ana’dan, tüm annelere genişletilmesini sağladı.

Amerika’da ise yaklaşık 150 yıl önce Anna Jarvis adlı bir ev hanımının yaşadığı bölgedeki kötü sağlık koşullarını iyileştirmek adına organize ettiği bir farkındalık günü olarak başladı. Ölümünün ardından kızı Anna da annesinin uğraşlarını devam ettirdi. Kiliselerde başlayan kutlamalarla birlikte Anna’nın çabaları sonuç verdi ve 1914 yılında milli bayram olarak kabul edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here