Aamir Khan’ın Son Filmi ”Dangal”

1
890

Aamir Khan’ın son filmi ” Dangal ” (=Güreş)  sinemaseverlerden tam not aldı. Bollywood filmlerinin içtenliğini bütünüyle hissettiren film ince esprilerle güldürürken duygusal sahneleriyle ağlatıyor. Oldukça uzun bir film olmasına rağmen hiç sıkmıyor. Aamir Khan Production yapımı filmin başrolünde tabi ki Aamir Khan var. Filmde zamanla kaslı bir güreşçiden göbekli bir babaya dönüşen Aamir Khan’ın o kadar kiloyu nasıl aldığı ise merak konusu !!!

Aamir Khan’ın inanılmaz değişimini anlatan kamera arkası görüntüleri

Bir babanın kızlarının hayatına yön vermeye çalışması nedeniyle eleştirilse de Hindistan’da kızların güreşe girmesi ve kadın-erkek eşitliği bakımından Aamir Khan’ın en iyi filmlerinden biri olarak görülmesi gerektiği kesin.

Filmin konusuna gelirsek;

Spoiler Warning!!!

Güreşte ülke şampiyonu olarak nam salmış Mahavir Singh (Aamir Khan) Hindistan’da küçük  bir köyde yaşamaktadır. En büyük hayali ise zamanında kendinin imkan yetersizliği dolayısıyla kazanamadığı Dünya Şampiyonu ünvanını oğluna kazandırmaktır. Ne var ki 4 kızı olmasına rağmen hiç erkek çocuğu olmamıştır. Günün birinde kızları Babita ve Geeta’daki potansiyeli farkedince, onları erkek çocuğu gibi güreş müsabakalarına hazırlamaya başlar. Etraftan gelen tepkilere rağmen yılmaz. Elindeki tüm imkanlarla onlara bildiklerini öğretir. Başta durumdan şikayetçi olan kızlar ise sonradan kendilerini babalarının isteklerine adarlar. Mahavir’in gerçekleştiremediği hayallerini gerçekleştirmek, artık kızlarının elindedir.

Fragman

“Dangal”, aslında kızlarını güreş için yetiştiren ve ülkesine altın madalya kazandıran vatansever Mahavir Singh Phogat’ın gerçek hikâyesinin anlatıldığı bir biyografidir. Geeta ve Babita da Hintli milli güreşçilerdir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here