Amerikalı Arkadaşın Doğa İçinde Muhteşem Projesi

0
911
doğa evi
doğa içerisinde ev

Amerikalı Arkadaşların hayal ettikleri proje, doğanın içerisinde gerçek oldu.

 

doğal dağ evi
arkadaşların yaptığı dağ evi

20 sene önce kurdukları, doğada birlikte yaşama hayalini, küçük ev hareketi sayesinde gerçeğe dönüştürdüler.

Matt Garcia isimli bir mimara, düşlerini anlattılar ve ortaya 4 küçük evlik bu proje çıktı.

Onlar için önemli olan 3 şey vardı; Satın alacakları arazinin, yaşadıkları Austin’e 90 kilometreden uzak olmaması… Bu sayede sürekli gidip gelebileceklerdi. Her evin ayrı bir tuvaleti olması.

Evler 40 dönümlük bir arazi üzerine yapıldı ve her biri yaklaşık 38 metrekare büyüklüğünde yapıldı.

Galvaniz metal kullanılarak yapılan dış cephe, sıcağı yansıttığı gibi oluklu yapısı sayesinde yağmur suyunu da depolama alanına iletiyor.

Evlerde mutfak olmaması dikkatinizi çekecektir. Bu da tamamen bilinçli olarak yapılmış. 4 arkadaş birlikte yemek pişirip sosyalleşebilmek için, araziye bir de 100 metrekarelik sosyal alan yaptırmış.

Dağ evi

4 arkadaşın, “kaçış projesi” adını verdikleri fikir, haberleştirilmesinin ardından internette büyük bir şöhrete de kavuşmuş.

doğa evi
doğa içerisinde ev

Evleri airbnb gibi, aracısız kiralama uygulamaları sayesinde istedikleri zaman kiraya verebilmeye başlamışlar.Güneş enerjisi, evlerin ana elektrik kaynağı elbette… Su ihtiyacı ise yağmur suyu depolama tankeri sayesinde yıl boyu sağlanabiliyor.Evlerin her birinin maliyeti 40 bin doların altında… Ama bu rakam aslında çok göreceli… Böyle bir planı Türkiye’de çok farklı bir miktara da hayata geçirebilirsiniz. Yeter ki hayal edin…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here