Amerika Gündemi

0
203

ABD: Afganistan’da ‘tüm bombaların anası’ GBU-43 kullanıldı ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Amerikan ordusunun envanterindeki en büyük GPS güdümlü nükleer olmayan bombasının, Afganistan’ın Nangarhar kentinin Archin kasabasında IŞİD-Horosan olarak bilinen; örgütün Afganistan’daki koluna ait mağara ve sığınakları imhâ etmek üzere kullanıldığını duyurdu. Saldırının yerel saatle Perşembe günü 07:32’de MC-130 tipi bombardıman uçağıyla gerçekleştirildiği ifade edildi
Kaynaklar:aljezeera
trump ile ilgili görsel sonucu
Trump’tan 24 saat içinde Çin, Fed, NATO gibi temel konularda U dönüşü
ABD Başkanı Donald Trump kampanyası sırasında verdiği çok sayıda popülist sözden 24 saat içinde döndü. Bunların arasında NATO, Çin ve ABD Merkez Bankası’na (Fed) yönelik sözleri de bulunuyor. Bu U dönüşlerinin Beyaz Saray’da Baş Stratejisist Steve Bannon ile Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner arasında yaşanan büyük bir güç kavgasından kaynaklandığına yönelik iddialar da var. Washington’daki söylentilere göre aşırı sağcı Breitbart News haber sitesinin eski yöneticisi Bannon, Kushner ile yaşadığı güç kavgasını kaybederek kenara itildi.
Kaynak BBC

Han Song ryol ile ilgili görsel sonucu

Han Song Ryol:
ABD isterse savaşa gideriz ABD işlerinden sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Han, başkent Pyongyang’da Associated Press ajansına verdiği özel demeçte, Trump’ın attığı tweetler ve genişlettiği tatbikatlar ile Kore yarımadasında tansiyonu yükselttiğini ifade etti. Trump’ın Kuzey Kore’ye yönelik politikalarını geçmiş yönetimle karşılaştırdıklarını belirten Han, ABD’nin, eski Başkanı Barack Obama dönemindekinden “daha hırçın ve agresif” olmaya başladığı sonucuna vardıklarını dile getirdi.
Kaynak : AA

Meydan okudu: Dünyanın en iyi ordusuna sahibiz!
ABD‘nin elindeki nükleer olmayan en güçlü bomba olarak bilinen bombanın kullanımıyla alakalı konuşan Trump, “Herkes neler olduğunu ve orduyu nasıl yetkilendirdiğimi biliyor. Dünyanın en iyi ordusuna sahibiz. Ordumuz işini harika yapıyor bu yüzden bütün yetkiyi onlara verdim.” ifadelerini kullandı. Beyaz Saray Basın Sekreteri Sean Spicer daha önce ABD’nin Afganistan’ı ‘bütün bombaların anası’ ile vurduğunu açıklamış, saldırıda DEAŞ’a ait dağ tünelleri ve mağaralarının hedef alındığını belirtmişti.
Kaynak: Haber7

Venezuela’da protestolar:
4 kişi hayatını kaybetti Venezuela’da, Yüksek Mahkeme’nin Kongre’nin yetkilerini elinden almasının ardından ülke genelinde başlayan hükümet karşıtı protestolar devam ediyor. 12 Nisan’da ülkenin batısındaki Barquisimeto kentinde düzenlenen protesto gösterilerine katılan 14 yaşındaki bir çocuk ile 36 yaşındaki bir kişi vurularak öldürüldü. Muhalefet milletvekillerinden Alfonso Marquina, 14 yaşındaki Brayan Principal’ın protestolar esnasında karnından vurularak öldürüldüğünü söyledi. Yerel yetkililer de Principal’ın ölümünden hükümetin silahlı destekçilerini sorumlu tuttu.
Kaynak :aljezeera
ABD’de kadın sünnetiyle suçlanan doktor ömür boyu hapis yatabilir
Savcılara göre, Doktor Jumana Nagarwala “en korunmasız kurbanlar üzerinde vahşi ve korkunç eylemlerde bulundu”. Sünnet ettiği kişilere de bundan kimseye bahsetmemelerini söyledi. Michigan dışında başka eyaletlerden de Nagarwala’ya kadın sünneti için gelen hastalar olduğu belirtildi. ABD’li yetkililer 2012’de, ülkede sünnet edilen ya da sünnet riski altındaki kızların ve kadınların sayısının 500 binden fazla olduğunu açıklamıştı. Birleşmiş Milletler (BM) ise dünyanın dört bir yanında kadın sünnetinin farklı türlerine maruz kalanların sayısının 200 milyona yakın olduğunu duyurmuştu

Kaynak : BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here