15 Temmuz Şehitler Anıtları Ne Anlatıyor?

1
1126

Geçen sene gerçekleştirilen 15 temmuz darbe girişiminin ardından İstanbul’da ve Ankara’da 15 temmuz şehitlerine özel 2 anıt yapılacağı duyurulmuştu. Peki girişimin yıl dönümde açılışları gerçekleştirilmesi planlanan anıtlarda aslında neler anlatılıyor?

İstanbul’da İnşa Edilen 15 Temmuz Şehitler Anıtı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü çıkışında inşa edilen anıtın tasarımı mimar Hilmi Şenalp ’e ait. Eşkenar bir beşgen plana oturan anıtın 5 köşesinde 5 kemer bulunuyor. Kemerlerin ikisi giriş ve çıkış için kapı görevi üstlenirken diğer 3 kemer ise 15 temmuz şehitlerinin isimlerini taşıyor. Dikkat çeken kubbe ise sonsuzluğu temsil ederken kubbeyi oluşturan geometri milletin gösterdiği birliğe atıfta bulunuyor.

Ankara’da İnşa Edilen 15 Temmuz Şehitler Anıtı

 Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ‘nin karşısına inşa edilen anıt ise; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet vurgusu yapıyor.

8 köşeli Selçuklu yıldızının üzerine kurulu anıtta; en üstte ay yıldızı taşıyan 7 insan figürüyle ülkemizin 7 bölgesi, 4 kolundan 1’inde insan figürleriyle tek millet, 2.’sinde kabartmalı bayrağımızla tek bayrak, 3.’sünde Türkiye haritası ve 81 ilin ismiyle tek vatan, 4.’sünde ise cumhurbaşkanlığı forsu ve Türk devletleri yıldızlarıyla tek devlet anlatılıyor. Anıtın iç kısmında ise 249 15 temmuz şehidinin resimleri bulunuyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here